,

شدت روشنایی (illuminance)

شدت روشنایی (illuminance)

شدت روشنایی (illuminance)

شدت روشنایی (illuminance)

چگالی سطحی شار نوری تابیده شده به یک سطح را شدت روشنایی می نامند که بر حسب لوکس سنجیده می شود.

میزان شدت روشنایی برای کاربرد های مختلف نوردهی پیشنهاد شده است. این پیشنهادات بر اساس دقت و پیچیدگی کار های مختلفی که باید انجام شود، ارائه می گردد.

به عنوان مثال برای کار ساده ای مانند راه رفتن در راهرو شدت روشنایی مورد نیاز 120 لوکس و در مورد کارهایی مانند مونتاژ ماشین ها و ابزار بسیار ریز که دید انسان اهمیت بسیار زیادی دارد، شدت  روشنایی بالا در حدود 1000 لوکس مورد نیاز است.

مقدار جريان نوري كه بر واحد سطح تابيده مي شود را شدت روشنایی گویند که در کمیت های نورپردازی واحد آن لوکس (LUX) است و با علامت E نمایش داده می شود. شدت روشنایی سطوح توسط دستگاه لوکس متر اندازه گیری می شود.

NETLIGHT
💡 اولین مرجع تخصصی روشنایی و نورپردازی ایران 💡تاسیس ۱۳۹۳
💻Telegram: T.me/netlightnews
👩‍💻@dialux_lightingdesign
۰۰۹۸۲۱۲۲۳۸۳۹۱۲
۰۰۹۸۹۲۱۳۲۱۹۲۶۵

https://www.instagram.com/netlight.ir/

www.t.me/netlightnews

 

نور و نورپردازی جایگاه ویژه ای در زندگی امروز ما پیدا کرده است. نور، چه به صورت طبیعیی حاصل از تابش خورشید و چه به صورت مصنوعی حاصل از تابش لامپ های الکتریکی در زندگی روزمره ما به عنوان روشنایی حضور داشته و تأثیرات زیادی بر ما و محیط زیستمان می گذارد. دانش و هنر روشنایی و نورپردازی سال ها به عنوان بخشی از دروس تخصصی رشته های معماری و یا مهندسی برق تدریس می شده است اما چند سالی است که به عنوان یک رشته تخصصی مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. در کشور ما نیز ضرورت توجه به روشنایی استاندارد و نورپردازی تخصصی چند سالی است که مورد توجه دست اندرکاران قرار گرفته است. مرجع تخصصی نتلایت بر آن است که با انتشار مطالب جامع مرتبط در زمینه روشنایی اصولی و نورپردازی حرفه ای زمینه توسعه این دانش را در کشور فراهم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *