بهره نوری (Efficacy)

بهره نوری (Efficacy)

 

 

 

بهره نوری (Efficacy)

نسبت شار نوری کل یک لامپ به توان به توان مصرفی اش را که بر حسب لومن بر وات بیان می شود، بهره نوری می نامند.

در لامپ فلورسنت و تخلیه گازی باید به هنگام تعیین بهره، توان بالاست و کاهش شار خروجی لامپ را به دلیل وجود بالاست در نظر گرفت.

برای مثال بهره نوری یک لامپ 100 وات با شار خروجی 1470 برابر 70/14 لومن بر وات است.

بهره ی سیستم (در منابعی که با بالاست کار میکند) از ضرب شار نوری لامپ در ضریب بالاست و سپس تقسیم آن بر توان مصرفی به دست می آید. در مورد دو لامپ 62 واتی با شار خروجی 2850 لومن که با بالاستی با ضریب 95/0 کار می کند، بهره نوری به صورت زیر محاسبه می شود.

(2*2850*.95)/62=87.3

این عدد كه در واقع نسبت شار نوری خارج شده از لامپ به توان مصرفی آن است، نشان دهنده كارایی و بهره‌وری لامپ است، هر چه این عدد بالاتر باشد به این معنی است كه لامپ با مصرف انرژی كمتر، نور بیشتری تولید می‌كند و به عبارت دیگر هر چه بهره‌نوری یك لامپ بیشتر باشد ، آن لامپ از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه‌تر است. بهره‌نوری را با (η)(اتا) نشان می‌دهند و واحد آن لومن بر وات است.

 

NETLIGHT
💡 اولین مرجع تخصصی روشنایی و نورپردازی ایران 💡تاسیس ۱۳۹۳
💻Telegram: T.me/netlightnews
👩‍💻@dialux_lightingdesign
۰۰۹۸۲۱۲۲۳۸۳۹۱۲
۰۰۹۸۹۲۱۳۲۱۹۲۶۵

https://www.instagram.com/netlight.ir/

www.t.me/netlightnews

نور و نورپردازی جایگاه ویژه ای در زندگی امروز ما پیدا کرده است. نور، چه به صورت طبیعیی حاصل از تابش خورشید و چه به صورت مصنوعی حاصل از تابش لامپ های الکتریکی در زندگی روزمره ما به عنوان روشنایی حضور داشته و تأثیرات زیادی بر ما و محیط زیستمان می گذارد. دانش و هنر روشنایی و نورپردازی سال ها به عنوان بخشی از دروس تخصصی رشته های معماری و یا مهندسی برق تدریس می شده است اما چند سالی است که به عنوان یک رشته تخصصی مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. در کشور ما نیز ضرورت توجه به روشنایی استاندارد و نورپردازی تخصصی چند سالی است که مورد توجه دست اندرکاران قرار گرفته است. مرجع تخصصی نتلایت بر آن است که با انتشار مطالب جامع مرتبط در زمینه روشنایی اصولی و نورپردازی حرفه ای زمینه توسعه این دانش را در کشور فراهم کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *