ایگنیتور Ignitor

ایگنیتور((Ignitor

ولتاژ آغاز به کار برای بسیاری از لامپ های تخلیه ی گاز (HID)، خصوصا لامپ های متال هالاید و بخار سدیم فشار قوی، بیشتر از ولتاژ فاز شهری است. ایگنیتور، ولتاژ بالای لازم برای روشن شدن چنین لامپ هایی را فراهم می کند. پالس های ولتاژ از یک تا 5 کیلو ولت متغییر است و مقدار آن ها بستگی به نوع لامپ دارد. ایگنیتور معمولا در هر سیکل برق یک پالس می فرستد و زمان ایجاد یک پالس از لحظه شروع تا لحظه پایان فقط چند میکرو ثانیه است. فاصله ایگنیتور تا لامپ نباید زیاد باشد. اما بالاست را در هر فاصله می وان نصب کرد.ببالاست و خازن اصلاح ضریب توان ممکن است مدار های نوسانی ایجاد کنند. این مدار ها باعث تولید جریان و ولتاژ اضافی می شود. که به نوبه ی خود لامپ بالاست و خازن را خراب می کند. برای جلوگیری از پدیده ی تشدیدی باید از مدار ها و فیوز های خاصی استفاده کرد. اعمال پالس با روشن شدن لامپ قطع می شود.

روشن شدن لامپ گازی نیازمند اعمال ولتاژ جرقه با دامنه مشخص می‌باشد. جهت راه اندازی لامپ‌های بخارسدیم و متال هالید به وسیله‌ای به نام ایگنیتور نیازمند می‌باشیم.

لامپ پرفشار بخار سدیم (HS)، لامپ متال هالید (H۱) از نوع لوله تخلیه سرامیکی (C-HI)، با اعمال ولتاژ ضربه‌ای (Impulse) با دامنه بیشتر از ولتاژ نامی تغذیه، راه اندازی می‌گردد. این ولتاژ ضربه‌ای توسط راه‌انداز جرقه‌زن (Ignitor) تامین می‌گردد.

اعمال ولتاژ‌های ضربه‌ای با دامنه، شکل موج و موقعیت بهینه، نسبت به فاز ولتاژ تغذیه، تا راه‌اندازی کامل و پایداری وضعیت لامپ، می‌بایست توسط راه‌انداز جرقه‌زن (Ignitor) تداوم داشته باشد.

ایگنیتور از تعدادی المان تشکیل شده و وظیفه آن تولید ولتاژ زیاد در لحظه راه اندازی می‌باشد. (در لامپ‌های فلورسنت از استارتر برای این منظور استفاده می‌شود(

NETLIGHT
💡 اولین مرجع تخصصی روشنایی و نورپردازی ایران 💡تاسیس ۱۳۹۳
💻Telegram: T.me/netlightnews
👩‍💻@dialux_lightingdesign
۰۰۹۸۲۱۲۲۳۸۳۹۱۲
۰۰۹۸۹۲۱۳۲۱۹۲۶۵

https://www.instagram.com/netlight.ir/

www.t.me/netlightnews

نور و نورپردازی جایگاه ویژه ای در زندگی امروز ما پیدا کرده است. نور، چه به صورت طبیعیی حاصل از تابش خورشید و چه به صورت مصنوعی حاصل از تابش لامپ های الکتریکی در زندگی روزمره ما به عنوان روشنایی حضور داشته و تأثیرات زیادی بر ما و محیط زیستمان می گذارد. دانش و هنر روشنایی و نورپردازی سال ها به عنوان بخشی از دروس تخصصی رشته های معماری و یا مهندسی برق تدریس می شده است اما چند سالی است که به عنوان یک رشته تخصصی مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. در کشور ما نیز ضرورت توجه به روشنایی استاندارد و نورپردازی تخصصی چند سالی است که مورد توجه دست اندرکاران قرار گرفته است. مرجع تخصصی نتلایت بر آن است که با انتشار مطالب جامع مرتبط در زمینه روشنایی اصولی و نورپردازی حرفه ای زمینه توسعه این دانش را در کشور فراهم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *