سرپیچ

سرپیچ

قطعه ای برای نگه داشتن لامپ در چراغ به کار می رود و نوع آن با توجه به نوع لامپ و  شرایط فیزیکی نصب و تعیین می شود.

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر نقش بسیار مهم لامپ‌ ها در سیستم روشنایی شود. اساساً تمام روشنایی به لطف لامپ‌ ها ایجاد خواهد شد اما مسئله اصلی این است که لامپ‌ ها بدون سرپیچ لامپ هیچ معنایی ندارند. با در نظر داشتن این موضوع می‌توان گفت سرپیچ لامپ اگر ارزش و اهمیت بیشتری نسبت به خود لامپ نداشته باشد، ارزش کمتری نیز ندارد. سرپیچ لامپ معمولاً از سه جزء اصلی تشکیل شده است.

-بدنه که از جنس مواد نارسانا است. بسته به نوع سرپیچ ممکن است در این بخش از سرامیک یا پلاستیک استفاده شود.

-ریل سرپیچ که رزوه‌های لامپ سوار آن شده و در عمل لامپ را سر جای خود محکم می‌کند. البته تنها کارکرد ریل سرپیچ، محکم نگه داشتن لامپ نیست و خود فلز این بخش، در ایجاد ارتباط لامپ با برق سهم دارند.

-پلاتین انتهایی که با پلاتین بخش انتهایی لامپ در تماس قرار گرفته و بخشی دیگر از انتقال برق به لامپ را برعهده دارد

NETLIGHT
💡 اولین مرجع تخصصی روشنایی و نورپردازی ایران 💡تاسیس ۱۳۹۳
💻Telegram: T.me/netlightnews
👩‍💻@dialux_lightingdesign
۰۰۹۸۲۱۲۲۳۸۳۹۱۲
۰۰۹۸۹۲۱۳۲۱۹۲۶۵

https://www.instagram.com/netlight.ir/

www.t.me/netlightnews

نور و نورپردازی جایگاه ویژه ای در زندگی امروز ما پیدا کرده است. نور، چه به صورت طبیعیی حاصل از تابش خورشید و چه به صورت مصنوعی حاصل از تابش لامپ های الکتریکی در زندگی روزمره ما به عنوان روشنایی حضور داشته و تأثیرات زیادی بر ما و محیط زیستمان می گذارد. دانش و هنر روشنایی و نورپردازی سال ها به عنوان بخشی از دروس تخصصی رشته های معماری و یا مهندسی برق تدریس می شده است اما چند سالی است که به عنوان یک رشته تخصصی مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. در کشور ما نیز ضرورت توجه به روشنایی استاندارد و نورپردازی تخصصی چند سالی است که مورد توجه دست اندرکاران قرار گرفته است. مرجع تخصصی نتلایت بر آن است که با انتشار مطالب جامع مرتبط در زمینه روشنایی اصولی و نورپردازی حرفه ای زمینه توسعه این دانش را در کشور فراهم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *